CZYTELNICTWO GMINNE
Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzyniewie Dużym
393
nowe tytuły
książkowe w 2020
11 631
stan księgozbioru na 31.12.2020
3180
wypożyczonych książek w 2020 r.
603
osób wypożyczających książki w 2020 r.
Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2020 r.
109 000 zł
-23,34%
do roku 2019
Działania kulturotwórcze i edukacyjne
Promocja książki, czytelnictwa i biblioteki zawsze przebiegała wielotorowo. Biblioteka włączała się poprzez swoją działalność do życia społecznego gminy, będąc organizatorem lub współorganizatorem imprez o charakterze kulturalno-oświatowym skierowanych zarówno do dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży. Realizowane przedsięwzięcia powstawały we współpracy z Gminnym Centrum Kultury, parafią, Urzędem Gminy, szkołami, przedszkolami. W związku z tym od lat są wdrożone formy animacji pracy z dziećmi, obok stałych zajęć czytania bajek, w rywalizacji konkursowych, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych, wycieczek szkolnych.
Niestety rok 2020 był bardzo trudnym rokiem jeśli chodzi o realizację zadań związanych z bezpośrednimi spotkaniami z czytelnikami. Narodowa kwarantanna uniemożliwiła organizację zaplanowanych spotkań, wycieczek
i konkursów. Zdążyliśmy zorganizować jedno spotkanie. 4 marca 2020 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzyniewie Dużym odbyło się spotkanie bibliotekarzy powiatu białostockiego. Było to spotkanie zorganizowane w koalicji GBP z Urzędem Gminy w Dobrzyniewie Dużym, Starostwem Powiatu Białostockiego oraz Książnicą Podlaską. Z zaproszenia oprócz licznie przybyłych bibliotekarzy powiatu skorzystał Sekretarz Gminy Krzysztof Bagiński oraz bibliotekarki naszych gminnych szkół (nowe Aleksandrowo, Obrubniki). Spotkanie miało charakter merytoryczny i nosiło tytuł “Literatura i historia w postaciach zapisana- biblioteczne zaakcentowanie wydarzeń 2020 r.”
W ramach tego tematu odbyły się dwa bardzo interesujące wykłady. Pierwszy pt. “ Bitwa warszawska 1920 rok-genialna strategia, czy cud ?” zaprezentował Jacek Delert – kulturoznawca, historyk, przewodnik turystyczny. Drugi “Przypadki złego Tyrmanda” nawiązujący do obchodów roku Tyrmanda wygłosiła znana w kręgach literackich, zamieszkała w naszej gminie dr. Marta Białobrzeska, wykładowca U w B, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze.